نحوه راه‌اندازی شرکت در کشور ایران مرحله به مرحله

نحوه راه‌اندازی شرکت در کشور ایران مرحله به مرحله

نحوه راه‌اندازی شرکت در کشور ایران مرحله به مرحله

Blog Article

نحوه ثبت شرکت در کشور ایران به صورت گام به گام
آغاز
ثبت شرکت در کشور ایران یکی از اصلی‌ترین مراحل برای شروع کسب و کار است. در این راهنما، به صورت جامع نشان می‌دهیم که چگونه می‌توانید کسب و کار خود را راه‌اندازی کنید.
گونه‌های شرکت‌های تجاری در کشور ایراندر کشور ایران، اقسام گوناگون شرکت‌های کسب و کار وجود دارد که هر کدام ویژگی‌ها و شرایط ویژه خود را دارند. در این راهنما، به بررسی مهم‌ترین اقسام شرکت‌های کسب و کار در ایران می‌پردازیم.

شرکت سهامی عام
یکی از گونه‌های شرکت‌های بازرگانی در کشور ایران، شرکت سهامی بزرگ است. در این گونه شرکت، بودجه به قسمت‌های تقسیم می‌شود و سهامداران می‌توانند سهام‌ها را خریداری کنند و در سود و زیان بیزینس سهیم شوند.

شرکت سهامی کوچک
مدل دیگری از شرکت‌های بازرگانی، شرکت سهامی محدود است. در این گونه بیزینس، اعتبار به قسمت‌های بخش‌بندی می‌شود، اما تعداد سهامداران محدود است و سهم قابل معامله در بازار بورس نمی‌باشند.

شرکت محدود
شرکت مسئولیت محدود، نوع دیگری از شرکت‌های بازرگانی در کشور ایران است. در این مدل کسب و کار، مسئولیت سهامداران به اندازه بودجه سرمایه‌گذاری شده در کسب و کار محدود می‌شود و شرکا در صورت قروض بیزینس، فقط به اندازه اعتبار سرمایه‌گذاری شده پاسخگو خواهند بود.

شرکت تضامنی و همبسته
شرکت تضامنی و همبسته یکی از انواع شرکت‌های بازرگانی هست که در این نوع، مسئولیت سهامداران به میزان همه قروض شرکت می‌باشد. در این گونه بیزینس، هر یک از سهامداران تعهد نامحدود نسبت به قروض کسب و کار دارند.

شرکت نسبی
شرکت نسبی نوع دیگری از شرکت‌های بازرگانی است که در آن، مسئولیت شرکا به مقدار سهم الشرکا آنها در کسب و کار در نسبت به تمام قروض کسب و کار محدود می‌شود.

شرکت تعاون
شرکت تعاونی یکی از انواع شرکت‌های کسب و کار است که با هدف برآورده کردن نیازهای سهامداران و افزایش وضعیت اقتصادی آنها تاسیس می‌شود. در این گونه بیزینس، سود و زیان به اندازه سهم الشرکا اعضا توزیع می‌شود.

جمع‌بندی
در این مقاله، با انواع مختلف شرکت‌های کسب و کار در ایران پرداختیم. هر یک از این شرکت‌ها ویژگی‌ها و ویژگی‌های منحصر به فرد را دارند که با در نظر گرفتن نیازها و مقاصد می‌شود شرکت مورد نظر خود را گزینش کنید.


گام اول: انتخاب عنوان شرکت
گام ابتدایی در فرآیند تاسیس شرکت، انتخاب یک نام برای کسب و کار است. نام بیزینس باید یگانه باشد و با عناوین دیگر تفاوت داشته باشد.

دومین گام: نوشتن اساسنامه
در این مرحله، باید اصول و قوانین بیزینس خود را بنویسید. این سند شامل جزئیات شرکا، نوع کسب و کار، بودجه اولیه و موارد دیگر است.

گام سوم: ثبت در سیستم دولتی
پس از تدوین اساسنامه، باید اطلاعات شرکت را در سامانه ثبت شرکت‌ها وارد کنید. برای این کار، باید به سایت رسمی سازمان ثبت شرکت‌ها مراجعه کنید.

گام چهارم: اخذ مجوزهای ضروری
با توجه به نوع کسب و کار شرکت، ممکن است نیاز به گرفتن مجوزهای مختلف از نهادهای مختلف داشته باشید. این مدارک شامل مجوز بهداشت، مجوزهای زیست محیطی و مجوزهای تکنیکی می‌شود.

پنجمین گام: افتتاح حساب بانکی
مرحله پایانی، افتتاح یک حساب بانکی به نام کسب و کار است. این حساب برای معاملات مالی و مدیریت مالی بیزینس ضروری.

جمع‌بندی
راه‌اندازی شرکت در ایران با در نظر گرفتن مراحل فوق ممکن است. امیدواریم این مطلب برای شما عزیزان مفید باشد و بتوانید بیزینس خود را به راحتی ثبت کنید.

منبع : شرایط ثبت شرکت

Report this page